146 – Rodézsky ridžbek
Rhodesian ridgeback
Pôvod: Južná Afrika
Použitie: rodézsky ridžbek sa dodnes používa na lov v mnohých častiach sveta, ale najviac sa cení ako strážny a rodinný pes.
Klasifikácia: 6. skupina – duriče, farbiare a príbuzné plemená; 3. sekcia príbuzné plemená, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 10. 12. 1996
Krátky prehľad histórie: v súčasnosti je jediným registrovaným domácim plemenom v južnej Afrike. Jeho predkovia sa dajú vystopovať do Kapskej kolónie v južnej Afrike, kde boli krížení so psami prvých usadlíkov a polodomestikovanými poľovnými psami Hotentotov, ktoré mali „ridge“. Lovia väčšinou v dvoj- až trojčlenných skupinách. Pôvodným poslaním rodézskych ridžbekov alebo levích psov bolo vystopovať korisť, predovšetkým leva a s veľkou aktivitou ju udržať na mieste, až do príchodu lovca.
Pôvodný štandard, ktorý zostavil v roku 1922 F. R. Barnes z Bulawaye v Rodézii, vychádzal zo štandardu dalmatínca a bol uznaný Juhoafrickou kynologickou úniou roku 1926.
Celkový vzhľad: rodézsky ridžbek má byť vyvážený, silný, svalnatý a aktívny pes, súmerných línií, pri zodpovedajúcej rýchlosti je schopný veľkej vytrvalosti. Podstatná je čulosť, elegancia a dobrá telesná stavba, bez tendencie k masívnosti.
Jedinečný je „ridge“ – hrebeň na chrbte, vytvára ho srsť, ktorá rastie v protismere ostatnej srsti na tele. Ridge má byť poznávacím znakom tohto plemena. Musí byť symetrický, jasne ohraničený a má sa zužovať do špice. Začína tesne za plecami a pokračuje až po bedrové hrbolce, nemá mať viac ako dve rovnako tvarované koruny, ktoré sú obrátené proti sebe. Spodné okraje korún nesmú presahovať jednu tretinu celkovej dĺžky hrebeňa. Šírka hrebeňa by sa mala pohybovať okolo 5 cm.
Povaha: vznešený, inteligentný, rezervovaný voči neznámym, ale bez známok agresivity alebo plachosti.
Hlava
Temeno
Lebka: primerane dlhá, (šírka hlavy medzi ušami, vzdialenosť od výbežku medzitemennej kosti po čelový sklon a od čelového sklonu po ňucháč majú byť rovnaké) temeno ploché, dosť široké medzi ušami, v pokoji bez vrások.
Čelový sklon: primerane vyznačený, nie v jednej línii od ňucháča po výbežok medzitemennej kosti.
Tvárová časť
Ňucháč: čierny alebo hnedý. Pri čiernom nose tmavé, pri hnedom jantárové oči.
Papuľa: dlhá, hlboká a mocná.
Pysky: suché, pevne priliehajú k čeľustiam.
Chrup: silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t. j. horné rezáky tesne presahujú dolné rezáky a sú kolmé na čeľusť. Zuby, hlavne očné, sú mohutne vyvinuté.
Líca: ploché.
Oči: umiestnené primerane ďaleko od seba, sú okrúhle, jasné a žiariace, s inteligentným výrazom. Farba očí je v súlade s farbou osrstenia.
Uši: dosť vysoko nasadené, stredne veľké, dosť široké v nasadení, postupne sa zužujú k zaoblenej špičke. Nesené sú tesne popri hlave.
Krk: dosť dlhý, silný, bez voľnej kože.
Trup
Chrbát: mocný.
Bedrá: silné, svalnaté a mierne klenuté.
Hrudník: nemá byť príliš široký, je veľmi hlboký a priestranný. Má dosahovať po lakte.
Predhrudie: má byť viditeľné pri pohľade zo strany.
Rebrá: sú dobre klenuté, nesmú byť súdkovité.
Chvost: pri koreni silný, nemá byť nasadený príliš vysoko alebo nízko, ku špici sa zužuje, nikdy nemá byť ťažkopádny. Je zdvihnutý, zahnutý mierne dohora, nikdy nie je stočený.
Končatiny
Predok: predné končatiny sú absolútne rovné, silné, s mohutnými kosťami, lakte tesne priliehajú k telu.
Lopatky: šikmé, suché a svalnaté, naznačujú rýchlosť.
Labky: uzavreté, s klenutými prstami, okrúhle, odolné, s pružnými vankúšikmi, medzi vankúšikmi chránené srsťou.
Zadok: suché, jasne vykreslené svalstvo, kolenné kĺby dobre zauhlené, silné, nízko umiestnené päty.
Pohyb: priamy, voľný a aktívny.
Osrstenie
Srsť: krátka, hustá, hladká a lesklá, nikdy nemá byť vlnovitá alebo hodvábna.
Farba: od svetlej pšeničnej po červenkastú. Malé biele znaky na hrudi a prstoch sú prípustné, ale veľa bielej srsti na týchto miestach, na bruchu alebo nad labkami nie je žiaduce. Papuľa a uši môžu byť tmavé. Nadmerný výskyt čiernych chlpov v srsti je vrcholne nežiaduci.
Veľkosť
Požadovaná kohútiková výška:
psy 63–69 cm, sučky 61–66 cm.
Hmotnosť: psy 36,5 kg, sučky 32 kg.
Chyby: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.
Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
zdroj: SKCHR
|